GS1 - pasaulinė verslo kalba

Pasaulinė prekybos (r)evoliucija: brūkšninius kodus keičia QR kodai

Praėjus 50 metų nuo pirmojo brūkšninio kodo nuskaitymo, šių metų vasarą 22 didžiausios pasaulio įmonės, tokios kaip „Alibaba“, „Procter & Gamble“, „Lidl“, „Nestlé“ ir kt., pasirašė susitarimą, kuriuo ragina nuo įprastinių brūkšninių kodų („barkodų“) pereiti prie GS1 standartais paremtų naujos kartos QR kodų naudojimo. Šis susitarimas žymi prekybos ir vartotojų patirties revoliucijos pradžią.

Nuo pirmojo „pypt“ 1974 m., nuskaityto prekės brūkšninio kodo „Marsh“ prekybos centre Ohajo valstijoje, JAV, mažmeninės prekybos įmonių ir produktų gamintojų bendradarbiavimas išplėtė originalaus brūkšninio kodo naudojimo galimybes. Šiandien GS1 standarto brūkšninio kodo technologija yra visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, atpažįstamas, universalus produktų identifikavimo metodas. Šiuo metu daugiau nei 1 milijardas produktų paženklinti brūkšniniais kodais, kurie per dieną nuskaitomi daugiau nei 10 milijardų kartų. GS1 standartai kasdien užtikrina tiekimo grandinės sklandumą visame pasaulyje. Po 50 metų pasauliniai pramonės lyderiai dar kartą vienijasi ir siekia pereiti prie inovatyvių GS1 standartais paremtų QR kodų bei 2D brūkšninių kodų.

Prekybos ir vartotojo patirties revoliucija

Skirtingai nei tradiciniai, linijiniai brūkšniniai kodai, GS1 QR kodai gali suteikti vartotojams daugiau informacijos apie gaminį. Nuskaitę QR kodą, pirkėjai gali matyti produkto naudojimo ir perdirbimo instrukciją, taip pat saugumo ir maistingumo informaciją, ekologinius ir kitus sertifikatus.

Kadangi informacija lengvai pasiekiama išmaniaisiais telefonais, QR kodai suteikia daugiau skaidrumo ir pagerina atsekamumą, pvz., leidžia greitai ir efektyviai rasti pasibaigusio galiojimo ar kokybės standartų neatitinkančias prekes. Tai naudinga ne tik vartotojams, bet ir gamintojams bei prekybininkams, nes didinamas prekybos grandinės efektyvumas, išlaikant tradicinį produkto kodo nuskaitymą kasoje.

Planuojama, kad iki 2027 metų GS1 QR kodai bus plačiai naudojami visame pasaulyje

Įmonės, kurios kartu su GS1 siekia pereiti prie QR kodų, yra 160 šalių veikiantys, milijardus vartotojų visame pasaulyje turintys prekių ženklai, globalūs prekybos tinklai ir didžiausios pasaulyje el. prekyvietės, kurių bendra rinkos vertė siekia 1,5 trilijono JAV dolerių.

Neabejojame, kad šios jungtinės pajėgos užtikrins projekto sėkmę ir iki 2027 metų pabaigos GS1 standarto QR kodai bus naudojami visame pasaulyje. Tikslui pasiekti gamintojai įsipareigoja naudoti QR kodus ant produktų pakuočių, o prekybininkai užtikrina, kad pardavimo vietos būtų aprūpintos tinkamais skaitytuvais.

Pokyčiai jau prasidėjo. Naujosios technologijos išbandomos 48 pasaulio šalyse, kurios sudaro 88 % pasaulio BVP.

Susipažinti su jungtiniu pramonės susitarimu galite čia.