ES kovos su miškų naikinimu reglamentas (EUDR) apibrėžia tam tikrų prekių ir produktų, susijusių su miškų naikinimu ir alinimu, tiekimą į Europos Sąjungos rinką bei jų eksportą iš bendrijos.
Pagal reglamentą, įmonės ir fiziniai asmenys, pirmą kartą ES rinkai tiekiantys ar iš jos eksportuojantys medieną, soją, kavą, kakavą, alyvpalmių aliejų, galvijus ir gumą bei iš jų pagamintus produktus, privalės įsidiegti išsamaus patikrinimo sistemą. Taip pat jie turės atlikti tiekimo grandinės analizę, siekiant užkirsti kelią miškų naikinimui ir alinimui.
Siekiant, kad valstybės narės, veiklos vykdytojai ir prekybininkai galėtų tinkamai pasiruošti reglamento įgyvendinimui, nutarta nukelti EUDR taikymo pradžią. Vietoj numatyto 2024 m. gruodžio 30 d., reglamentas įsigalios nuo 2025 m. gruodžio 30 d. Labai mažoms ir mažosioms įmonėms terminas taip pat bus pratęstas – vietoj 2025 m. birželio 30 d., jis bus nukeltas į 2026 m. birželio 30 d.
Kaip veiks EUDR įgyvendinimas?
EUDR remiasi duomenų surinkimo ir skaidrumo principais, kurie leidžia atsekti produktų kilmę per visą tiekimo grandinę. Tai reiškia, kad visi tiekėjai ir prekybininkai turės pateikti informaciją apie:
- Produkto pavadinimą, tipą, naudojamų žaliavų sąrašą.
- Produkto kiekį kilogramais ar kitais matavimo vienetais.
- Tikslią gamybos vietą, kur žaliavos buvo auginamos (geografinę lokaciją).
- Duomenis apie įmones ar asmenis, susijusius su produkcija.
Visa ši informacija turės būti pateikta į EUDR informacinę sistemą, kuri tikrins, ar produktai atitinka keliamus reikalavimus.
EUDR taip pat nustato aiškias pareigas skirtingiems tiekimo grandinės dalyviams. Gamintojai, importuotojai ir eksportuotojai privalės atlikti išsamius produktų atitikties patikrinimus. Platintojai ir prekybininkai turės rinkti bei saugoti informaciją apie produktus ir jų tiekėjus. Smulkios ir vidutinės įmonės galės naudotis supaprastinta tvarka, pagal jau pateiktus atitikties pareiškimus, kuriuos parengė kiti tiekėjai.
GS1 standartai: sprendimas EUDR įgyvendinimui
GS1 standartai padeda užtikrinti duomenų kokybę ir atsekamumą visoje tiekimo grandinėje, todėl yra svarbus įrankis įgyvendinant EUDR reikalavimus. Mūsų identifikatoriai, tokie kaip GTIN, GLN ir SSCC, suteikia unikalius kodus produktams, žaliavoms ir tiekėjams visame pasaulyje. Tai užtikrina efektyvų tiekimo grandinės valdymą, skaidrumą ir atsekamumą nuo gamintojo iki galutinio vartotojo.
Standartizuoti metodai leidžia efektyviai rinkti ir saugoti informaciją apie produktus, žaliavas ir tiekėjus. Naudojant GS1 standartus, verslai gali paprasčiau dalintis informacija su partneriais, užtikrinant EUDR įgyvendinimą. Be to, GS1 standartai lengvai integruojami įmonių jau naudojamuoses technologiniuose sprendimuose.
GS1 standartai sumažina rankinį darbą, leidžia automatizuoti procesus, užtikrinant tikslų duomenų surinkimą ir analizę. Tai padeda įmonėms sumažinti neatitikties riziką ir sustiprinti tiekimo grandinės atsparumą, nepriklausomai nuo geografinių ar pramonės sektorių skirtumų.
Pavyzdžiui, GS1 standartai leidžia tiekimo grandinėje tiksliai atsekti ingredientus, tokius kaip kakava ar palmių aliejus. Medienos sektoriuje GS1 kodai padeda identifikuoti kiekvieno produkto kilmę, siekiant užtikrinti, kad jis atitinka EUDR reikalavimus.
EUDR yra tik vienas iš daugelio žingsnių, kurių imasi Europos Sąjunga, siekdama žiedinės ekonomikos. GS1 standartai yra vienas iš esminių sprendimų, leidžiančių verslui atitikti naujus reglamentus, stiprinti savo veiklos skaidrumą bei patikimumą rinkoje.